چه کنیم که شکم‌ نیاوریم.

شکم / چه کنیم که شکم‌ نیاوریم!

این روزها همه دوست دارند شکم شش تکه داشته باشند، خوش‌تیپ باشند و البته همه‌ی اینها را هم در مدت کوتاه و سریع می‌خواهند. به ندرت پیش می‌آید که افراد شکم شش تکه و اندام مناسب را برای سلامتی بخواهند. خب این کاملا طبیعی است. همه دوست دارند جذاب باشند اما اگر در مسیر پرورش اندام، «سلامتی» در نظر گرفته نشود، قطعا نتیجه‌‌اش نامطلوب خواهد بود.

شکم شش تکه ساختن، نیازمند وقت و صبر است. باید دو نکته‌ی اساسی را در این مسیر ملاحظه کرد: از دست دادن چربی و ساختن ماهیچه. تنها راه رعایت این دو نکته، رژیم غذایی مناسب و ورزش پیوسته است. اگر یک‌دست‌ترین و بهترین ماهیچه‌ها و عضلات را داشته باشید، بدون از دست دادن لایه‌های چربی که روی آنها را پوشانده است، به شکم شش تکه و اندام ایده‌آل خود نخواهید رسید. در این مقاله روش‌های رعایت این دو نکته شرح داده شده است. آنها را بخوانید تا بدانید برای داشتن شکم شش تکه، ورزش‌های عجیب و غریب باشگاهی لازم نیست. تازه اگر شانس این را داشته باشید که همان ورزش‌ها را درست انجام بدهید و مرتب با نصایح برادران هیکلی و شکم شش تکه‌ای مبنی بر اشتباه زدن دمبل‌ها و هالترها روبه‌رو نشوید.

۱.درک اهمیت چربی سوزی

برای از دست دادن و سوزاندن چربی‌ها، باید حواس‌تان به کالری‌های مصرفی باشد. در هر نیم کیلوگرم، حدود ۳۵۰۰ کالری وجود دارد. برای از دست دادن هر نیم کیلوگرم از وزن‌تان باید حدود ۳۵۰۰ کالری بیشتر از میزان کالری که از غذا و نوشیدنی‌ها دریافت می‌کنید، از دست بدهید. در ظاهر ساده است اما در واقع کار خیلی خیلی دشواری است. برای کم‌کردن کالری نباید انتظارات غیرمعقول داشته باشید. حتی دشوارترین و پیچیده‌ترین تمرینات ورزشی هم تنها ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری می‌سوزانند. اما «فعال بودن» سوزاندن کالری‌ها را تسریع می‌کند. اگر روزانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ کالری علاوه بر میزان کالری دریافتی بسوزانید، در هفته نیم‌ کیلوگرم وزن کم خواهید کرد. این چربی‌های از دست‌رفته کم‌کم روی شکل شکم شما تأثیر می‌گذارند و مسیر شش تکه شدن روی غلتک می‌افتد. یادتان باشد وقتی می‌خواهید چربی بسوزانید، فرایند چربی‌سوزی در کل بدن رخ می‌دهد. یعنی نمی‌توانید فقط روی یک قسمت متمرکز شوید و بگویید می‌خواهم فقط چربی‌های شکمم را آب کنم.

۲. تقویت عضلات شکم

۱.روی زمین دراز بکشید و پاها را روی زمین بگذارید.
۲.زانوها را به سمت بالا ببرید و دست‌ها را در طرفین صورت در امتداد شانه‌ها قرار بدهید. (اگر کسی پاهایتان را بگیرد خیلی بهتر است)
۳.به آرامی از زمین بلند شوید و برای بلند‌ شدن از شانه‌های خود کمک بگیرید.
در حقیقت این حرکت همان دراز و نشست خودمان است. فقط یادتان باشد، سرتان را صاف و مستقیم بگیرید انگار یه پرتقال بین چانه و بالا سینه‌تان قرار گرفته. وقتی این حرکت برای‌تان آسان شد، چالش‌های جدیدی برای خود تعریف کنید. مثلا با قرار دادن وزنه‌ای روی سینه سعی کنید تمرینات را انجام بدهید. وقتی این کار نیز برای‌تان ساده شد، وزنه‌ها را سنگین‌تر کنید یا می‌توانید ۲حرکت زیر شکم را با بالا شکم سوپرست بزنید.

۳.کرانچ شکم

۱.روی زمین دراز بکشید.
۲.زانوها را خم کنید.
۳.شانه‌ها را بلند کنید و به سمت زانوها ببرید.
در این حالت، ماهیچه‌های شکمی شما درگیر می‌شوند. فراموش نکنید که نباید پشت‌تان را کاملا از زمین جدا کنید. اگر پشت شما از زمین بلند شود، گردن‌تان آسیب می‌بیند. برای داشتن شکم شش تکه لازم نیست تعداد حرکات و تمرینات را زیاد کنید، بلکه صحیح انجام دادن حرکات مهم‌تر است.

تأثیرگذارترین بخش این حرکات ورزشی، خم کردن عضلات شکم است. وقتی که شما با نیروی شانه‌ها از زمین بلند می‌شوید، ماهیچه‌های شکمی خم و کشیده می‌شوند. این کار ماهیچه‌هایتان را تقویت می‌کند. در حین انجام این حرکت سعی کنید از طریق بینی نفس بکشید و وقتی از زمین بلند می‌شوید، بازدم خود را از دهان بیرون بفرستید. هنگامی که با حرکت انس گرفتید و به نقطه‌ی اوج تمرین رسیدید، چند ثانیه صبر کنید و باقی‌مانده‌ی هوای موجود در دیافراگم را بیرون بدهید. این حرکت در حالی صورت می‌گیرد که ماهیچه‌های شکمی خم و کشیده باشند. دقت کنید شانه‌ها با زمین تماس پیدا نکنند و در هر رفت و برگشت، کاملا روی زمین دراز نکشید. از بینی تنفس کنید و نگذارید سرتان با زمین تماس پیدا کند.

۴.بلند کردن پا

۱.روی زمین دراز بکشید و پاها را صاف نگه‌دارید.
۲.دست‌ها را در طرفین بدن قرار بدهید و پاها را مستقیم و صاف بالا ببرید، دقت کنید که زانوهایتان خم نشوند.
۳.زاویه‌ی پاها با بالا تنه، باید به حالت ۹۰ درجه تنظیم شود یا حداقل به این عدد نزدیک باشد.
۴.پاها را پایین بیاورید و بدون اینکه پاها با زمین برخورد کنند، این حرکت را تکرار کنید.

۵.تمرینات ایستایی

۱.آرنج و دست‌ها را روی زمین بگذارید.
۲.از قسمت آرنج تا نوک دست‌ها باید روی زمین قرار بگیرد و با قرار دادن پاها روی زمین سعی کنید ضمن حفظ حالت دست‌ها، از زمین فاصله بگیرید.
این حرکت برای شش تکه شدن شکم مفید است. تا جایی که می‌توانید این حالت را حفظ کنید. ۴۵ ثانیه برای افراد تازه کار کافی است. اما این زمان برای حرفه‌ای‌ها حدود ۵ دقیقه است. می‌توانید به یک سمت بدن دراز بکشید و همین حرکت را با تکیه بر یک طرف بدن انجام بدهید. این بار فقط یک بازو روی زمین قرار می‌گیرد.

۶.تمرین پرچم اژدها

تمرین پرچم اژدها از سخت‌ترین حرکات برای داشتن شکم شش تکه است. این تمرین یکی از اصلی‌ترین حرکات بروس لی و سیلوستر استالونه بوده است.

۱.روی زمین دراز بکشید.
۲.دست‌ها را پشت سر قرار بدهید و لبه‌ی تخت یا نیمکت را نگه‌دارید. سعی کنید تعادل را در پشت کتف و شانه‌های خود حفظ کنید و بر پشت گردن‌تان فشاری وارد‌ نشود.
۳.عضلات شکم را منقبض و پاها را بلند کنید و خود را بالا بکشید.

در این حرکت باسن شما نباید با زمین برخورد کند.

۷.تمرینات ورزشی قلبی

برای ساختن شکم شش تکه باید چربی‌های شکم را آب کنید. سخت‌ترین تمرینات عضله‌سازی هم بدون آب کردن چربی‌ها منجر به شش تکه شدن شکم نمی‌شود. تمرینات ورزشی قلبی، تمریناتی هستند که ضربان قلب را افزایش می‌دهند مانند: دویدن، دویدن آهسته، دوچرخه‌سواری، رقصیدن و قایقرانی. یک ساعت تمرینات قلبی در هفته در حدود ۳ تا ۵ روز، بدن را در وضعیت خیلی خوبی قرار می‌دهد. تمرینات ورزشیِ بازه‌ای نیز گزینه‌ی خوبی برای آماده‌سازی بدن هستند. در این تمرینات حرکات سبک ورزشی در بازه‌های زمانی بیشتر انجام می‌شود. محققان معتقدند تمرینان بازه‌ای نسبت به سایر تمرینات سرعت چربی‌سوزی را بیشتر می‌کنند. طبق مطالعات صورت‌گرفته، تمرینات بازه‌ای مثل استفاده از دوچرخه در حدود ۲۰ دقیقه در هر روز می‌تواند به طور متوسط ۲ کیلوگرم از چربی‌ها را در طول ۴ ماه از بین ببرد.

۸.کم کردن وعده‌های غذایی شبانه

وقتی در ساعات پایانی شب غذا می‌خورید، بدن چربی بیشتری ذخیره می‌کند. سوخت‌وساز بدن در شب و حتی در هنگام خواب نیز ادامه دارد اما آنچه موجب جذب بیشتر چربی‌ها در هنگام شب می‌شود، نوع غذاهایی است که مصرف می‌کنید. شب‌ها معمولا میل به خوردن فست‌فودها و تنقلاتی چون پفک و چیپس و… بیشتر است. این خوراکی‌ها چربی زیادی وارد بدن‌تان می‌کنند. سعی کنید ناهار را مفصل‌تر مصرف کنید و برای شام از سبزیجات، سالادها و میوه استفاده کنید. میوه‌های تازه و سبزیجات بهترین انتخاب برای وعده‌‌ی شام هستند. قبل از غذا خوردن هم یک لیوان پر آب یا چای بنوشید تا معده‌ی شما حس سیری و پر بودن پیدا‌ کند و در نتیجه کمتر غذا بخورید .

۹.حتما صبحانه بخورید

بیشتر مردم صبحانه نمی‌خورند. چون صبح‌ها زمان کافی ندارند. اگر صبحانه نخورید در طول روز گرسنه‌تر خواهید بود و در سوخت‌و‌ساز شما نیز ناهنجاری پیش می‌آید. خوردن صبحانه‌ی مقوی، شما را از پرخوری در طول روز دور می‌کند. اما صبحانه خوردن به این معنا نیست که می‌توانید پنیر خامه‌ای و کره‌ی محلی و… مصرف کنید. باید سالم بودن صبحانه را نیز در نظر بگیرید و سعی کنید از موادی مثل تخم‌مرغ، املت و حبوباتی نظیر عدس استفاده کنید. ماست‌های میوه‌ای نیز انتخاب خوبی هستند. از خوردن برشتوک و مواد نشاسته‌ای مثل سیب‌زمینی و دارای آرد سفید تصفیه شده مانند نان سفید پرهیز کنید.

۱۰.آب زیاد بنوشید

شاید زیاد آب نوشیدن کمی دشوار به نظر برسد اما باید بدانید که تنها راه رساندن آب به بدن، خوردن آب خالص نیست. در واقع در غذاها و سایر نوشیدنی‌ها نیز آب وجود دارد و می‌تواند در جذب میزان لازم آب به شما کمک کند. مصرف افراطی آب نیز منجر به دفع مقادیری از نمک و مواد معدنی می‌شود. اگر ورزش‌های سنگین انجام می‌دهید و زیاد عرق می‌کنید، لازم است برای میزان مواد از دست رفته، از نوشیدنی‌های مکمل یا میوه‌هایی که پتاسیم دارند، استفاده کنید. سیب و موز سرشار از پتاسیم هستند. (تقریبا روزانه ۶ لیتر)

۱۱.داشتن خواب کافی

پزشکان معتقدند هورمون‌هایی که اشتها را کنترل می‌کنند، تحت تأثیر خواب هستند. طبق پژوهش‌ها افرادی که شبانه ۵٫۵ ساعت می‌خوابند در مقایسه با افرادی که ۸٫۵ ساعت خواب کافی دارند، چربی کمتری از دست می‌دهند.

[تعداد: 5    میانگین: 5/5]
به اشتراک بگذارید:

0 comments

  • Hello, guest