سیمیت نان معروف وترکیه‌ای

سیمیت نان معروف وترکیه‌ای است که بافت نسبتاً خشکی د ارد. د ر خیابان‌های استانبول آن را روی چرخ‌دستی‌ها می‌فروشند و رهگذران برای یک میان وعده سبک یا حتی وعده غذایی آن را می‌خرند و گاهی با پنیر می‌خورند. روی این نان یک نوع ملاس یا شیره غلیظ می‌مالند و سپس آن را در کنجد فرو می‌برند و در تنور می‌پزند. این نان برای صبحانه و عصرانه مناسب است.

سیمیت

مواد لازم برای تهیه سیمیت :

شیر 200 گرم.

شکر 2 قاشق سوپخوری.

مایه‌ خمیر 1 قاشق سوپخوری

روغن مایع 100 گرم

نمک 1 قاشق چایخوری

آرد 500 گرم

مواد لازم برای رومال :

شیره انگور یا شیره خرما 2 قاشق سوپخوری

برای رقیق کردن شیره 2 تا 3 قاشق

کنجد به میزان لازم

طرز تهیه نان سیمیت:

یک قاشق شکر و مایه خمیر را با هم مخلوط کنید، سپس شیر ولرم را روی آن بریزیدمواد را هم بزنید و بگذارید در جایی ثابت بماند. حدود 6 تا 7 دقیقه زمان بدید هر چقدر که مایه‌خمیر بیشتر بماند، بیشتر عمل می‌کند و کف روی ظرف زیاد می‌شود و به همان نسبت بوی ترشی و مخمری که به نان تان می‌دهد هم افزایش پیدا می‌کند.
در ظرف دیگری مقداری روغن مایع و مابقی شکر را با هم مخلوط کنیدخمیرمایه‌تان را به آن اضافه کنید. نیمی از آرد را‌ یک‌ باره روی مواد بریزید و هم بزنید و مابقی آرد را کم‌کم اضافه کنید تا خمیر لطیفی به دست آورید.
خمیر را روی میز که آرد پاشی شده منتقل کنید. آن را حدود 5 دقیقه ورز دهید. حدود 4 قاشق روغن مایع را کف ظرفی که 3 برابر بزرگتر از خمیرتان است، بریزید. خمیر را در آن بچرخانید تا همه‌جایش چرب شود، سپس روی آن سلفون بکشید و حدود1 ساعت آن را در فضایی نسبتاً گرم قرار دهید.بعد از 1 ساعت خمیر را روی میز کارتان قرار دهید. از خمیر، چانه‌هایی به‌اندازه یک پرتقال درست کنید.می‌توانید نان را به همین شکل گرد بپزید یا اینکه آن را شبیه یک رشته بلند دربیاورید، سپس آن را از وسط به دورهم تاب بدهید (حالتی شبیه گیس بافت). حالا دو سر آن را به هم وصل کنید و مانند یک چرخ روی سینی فر آرد پاشی شده بگذارید.
برای رومال، شیره رقیق شده را با یک برس، روی نان‌ها بزنید و دانه‌های کنجد را روی آن بپاشید. 20 تا 30 دقیقه دیگر به نان استراحت بدهید.
برای اینکه نان‌ها خشک نشوند، از یک پارچه دولای نم‌دار استفاده کنید و آن را با احتیاط روی نان‌ها بگذارید.فر رو از قبل با دمای 180 درجه گرم کنید و به مدت یک ربع نون ها رو بپزید.

مجله مواد غذایی یوزال مگ

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]
به اشتراک بگذارید:

0 comments

  • Hello, guest