شکلات چیست؟ آشنایی با انواع شکلات و فواید آن

شکلات برای بسیاری از مردم محبوب‌ترین تنقلات آنهاست. کافیست که خودتان یکبار در یک مکان عمومی نظر افراد را بپرسید تا با پاسخ آن‌ها در خصوص این خوردنی خوش طعم آگاه شوید. اما چرا شکلات به چنین محبوبیتی رسیده است؟ شکلات علاوه بر اینکه طعم خوبی دارد استرس را پایین آورده و حس شادی را به وجود می‌آورد. همچنین شکلات از نظر کالری و انرژی که تولید می‌کند، یک منبع غذایی غنی محسوب می‌شود و میتوان گفت بعضی از افراد وابسته شکلات هستند.

اگر شما هم عاشق شکلات هستید، این مقاله از یوزال مگ را تا انتها دنبال کنید و با این خوراکی خوش طعم و قوی بیشتر آشنا شوید.

 

شکلات خوراکی محبوب جهانیان

شکلات چیست و فواید آن

بدون شک میتوان گفت شکلات یکی از محبوب ترین خوراکی های دنیا است. تخمین زده میشود که شکلات بیش از 3000 سال قدمت دارد و در تمامی این سالها محبوبیت خود را حفظ کرده است. به دلیل اینکه در بدن حس شادی را به وجود می آورد همیشه به عنوان دوست و همدم شما در سخت ترین شرایط در کنار شما خواهد بود.

با وجود آنکه به دلیل کالری زیاد گاهی سبب به وجود آمدن جوش در پوست صورت میشود و یا مصرف زیاد آن در افزایش وزن تاثیر دارد، اما همچنان به دلیل طعم فوق العاده ای که دارد نمیتوان از آن چشم پوشی کرد.

 

شکلات واقعی حاوی 100% کاکائو است

شکلات واقعی کاکائو

شکلاتی که با کیفیت تهیه شده است، با طعم بی نظیری که دارد هر کسی را جذب خود می‌کند. اما شکلاتی که با کیفیت تهیه نشده است در دهان طعم نامناسبی به جا خواهد گذاشت. همانطور که میدانیم ماده اصلی استفاده شده در شکلات کاکائو است، کاکائو در مناطق تروپیکال از درخت کاکائو تولید میشود و تولید کنندگان شکلات برای تنوع به آن فندق، پسته و گردو نیز گاهی اضافه میکنند.

شکلات از جمله مواد غذایی غنی محسوب می‌شود که کالری زیادی دارد، از این رو، استفاده بیش از حد آن سبب افزایش وزن می‌شود. پس اگر نگران وزن‌تان هستید و رژیم‌های غذایی را دنبال می‌کنید، باید با وسوسه خوردن شکلات کنار بیایید!

 

شکلات چیست؟

در واقع میتوان گفت شکلات از رسته شیرینی است که از دانه های درخت کاکائو استخراج میشود و بر روی این دانه ها فرآیندهایی ایجاد میشود مانند اضافه کردن افزودنی ها  و برای مصرف آماده میگردد.

شکلات های امروزی تنوع زیادی را دارند و هر ساله شکلات های دیگری با بسته بندی و طعمی متفاوت به بازار ارائه میشود. همانطور که گفتیم شکلات به دلیل کالری که در بدن ایجاد میکند  دارای انرژی زیادی است.

شکلات چگونه تهیه میشود؟

منبع اصلی برای تهیه شکلات درخت کاکائو می‌باشد. درخت کاکائو در شرایط مناسب آب و هوایی در طول سال 2 بار میوه میدهد و  دانه های کاکائویی که در این مدت جمع آوری میشود توسط دستگاه های پیشرفته کوبیده شده و سپس وارد مراحل بودادن میگردد. در مرحله بعد با شکر مخلوط گردیده و حالت خمیری را به خود میگیرد. برای این که حالت نرمی به خود بگیرد با روغن کاکائو مخلوط می‌شود. این خمیر به صورت تکه های کوچک در آمده و در دستگاه مربوطه که شکل مستطیلی دارد قرار داده میشود. در داخل این دستگاه که شکل مستطیل وار دارد سیلیندر موجود است که این خمیر را به حالت مایع در می آورد. بعد از این مرحله ، مایع خمیری در داخل قالب های مختلف ریخته میشود. و برای سرد شدن آماده میشود .

لازم به ذکر است که مراحل تهیه بسیار پیچیده است اما در اینجا ما به اختصار حالت کلی را بیان کردیم.

 

انواع شکلات

عکس انواع شکلات

شکلات تلخ : این شکلات طرفدارادن بسیاری را دارد چرا که در بین انواع شکلات، تنها نوع شکلات است که سبب افزایش وزن نشده و حتی در مواردی سبب کاهش وزن میشود. در صورتی که به مقدار معین و زیر نظر متخصص تغذیه خود مصرف کنید. بیشتر ورزشکاران و متخصصان سلامتی مصرف شکلات تلخ را در برنامه روزانه توصیه میکنند. یک شکلات تلخ واقعی حاوی 18% روغن کاکائو است و 35% نیز دارای کاکائو به صورت پودری است.

شکلات شیری : این نوع از شکلات هم همانطور که از نامش مشخص است حاوی شیر است و در ترکیبات این نوع از شکلات 25% از کاکائو استفاده میشود. در ادامه اگر بخواهیم از ترکیبات شکلات شیری بگوییم ، 14% دارای شیر خشک و هم چنین 3.5% نیز از روغن شیر تهیه شده است.

در تنوع شکلات های شیری بسیاری از تولیدکنندگان  به آن فندوف و پسته نیز اضافه میکنند شکلات شیری نسبت به شکلات تلخ طعم ملایمتری دارد و ز این رو بیشتر بچه ها این نوع از شکلات را ترجیح میدهند.

شکلات سفید : در ترکیبات این نوع از شکلات باید بگوییم که حدود 20% و یا کمتر حاوی روغن کاکائو بوده و مابقی حدود 14% شیر خشک استفاده میشود . هم چنین در تهیه شکلات سفید ، حدودا 3.5% هم از وغن شیر استفاده میشود.

تفاوتی که این نوع شکلات با دیگر شکلات ها دارد کاکائو به صورت مستقیم در تهیه آن استفاده نمیشود. از روغن دانه کاکائو استفاده میشود و اینگونه طعم شکلات را میگیرد. در تهیه شکلات سفید اگر از مواد اولیه با کیفیت استفاده شود طعم بسیار دلنشینی خواهد داشت.

 

شکلات مغزدار : در این نوع از شکلات  نیز حدود 25% کاکائو استفاده میشود اما برای تنوع بخشیدن به محصولات خود تولیدکنندگان از پسته و فندق نیز استفاده میکنند. این نوع از شکلات در بین مصرف کنندگان بسیار محبوب بوده و همچنین شکلات سفید مغزدار و یا شکلات سفید شیری نیز امروزه تولید میشود.

 

تاریخچه شکلات:

در موارد بالا در مورد شکلات و طرز تهیه و انواع آن توضیح داده شد، قبل از آنکه در مورد فواید شکلات توضیح دهیم ، مایلیم کمی در مورد گذشته و چگونگی کشف شکلات برای شما اندکی توضیح دهیم.

قدمت شکلات به زمان های خیلی دور باز می‌گردد و تاریخ شناسان و کارشناسان تخمین می‌زنند که شکلات توسط قوم مایا ها کشف شده است.

سال های بسیار زیادی است که شکلات در زندگی روزمره ما انسان ها مصرف میشود. تاریخچه شکلات و پیدایش آن به قبل از میلاد مسیح میرسد. تخمین زده میشود که این خوراکی بر طرفدار توسط قوم مایا و زیر سایه حیوانات کشف شده است. قوم مایا برای اولین بار از خوراکی و غذاهایی که توسط حیوان ها خورده میشد، نوشیدنی درست کردند. که این نوشیدنی در میان قوم آن ها بسیار مورد استفاده قرار میگرفت . کاشف اسپانیایی مشهور ، کریستوف کلمب ، این نوشیدنی را با خود به اسپانیا آورد و پس از آن این نوشیدنی تا انگلستان و سراسر قاره اروپا رسید. ساله ها بعد این نوشیدنی از حالت مایع در آمد و به شکل امروزی شکلات تهیه شد و به عنوان خوراکی در تمام جهان گسترش یافت.

فواید شکلات

شکلات خواص زیادی دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • حاوی مقدار زیادی کلسیم بوده از این رو با استفاده از آن در تقویت استخوان بندی نقش مهمی دارد.
 • در بین خانم ها محبوبیت بیشتری دارد و با خوردن شکلات آنها روحیه مثبتی میگیرند، زیرا که شکلات در بدن سبب تولید هورمون اندورفین می شود.
 • شکلات از مواردی است که با خوردن آن میزان استرس در بدن کاهش می یابد زیرا دارای منبع زیادی پتاسیم بوده و از آن جا که دارای فلورید است برای تقویت دندان ها نیز بسیار موثر است.
 • شکلات در انعقاد خون بسیار نقش خوبی را ایفا میکند چرا که جذب آهن را در بدن افزایش میدهد و باعث میشود پوست بهتر داشته باشید.
 • درصد خیلی مهم از آنالیز آهن از مواد آنتی اکسیدان تشکیل شده است که مواد آنتی اکسیدانی در مبارزه با سرطان ها بسیار موثر است.
[تعداد: 8    میانگین: 5/5]
به اشتراک بگذارید:

12 comments

 • Hello, guest
 • از قدیم گقتن شکلات نخور میخوری واقعا شکلات بخور
  من عاشق شکلاتم ولی شکلاتی که شکلات باشه

 • نمیدونم جریانه شکلات چیه
  به آدم حس خیلی خوبی میده
  آدم و مست میکنه

 • شکلات خورای حرفه ای میدونند
  شکلات باید تلخ باشه ٩٨ درصد
  همراه قهوه ترک بدون شکر
  توی هوای سرد
  و صدای ساز باغلاما
  یعنی همه چیز

 • از نظر من شکلات اگر واقعا شکلات باشه
  بهترین عذای دنیاست
  آدم با بوش حال میکنه

 • بسیار عالی و مفید بود . مخصوصا درمورد تاریخچه شکلات و فواید آن👌

  • من خیلی جاها شنیدم که با شکلات خیلی کارا برا جوانسازی انجام میدن کاش در این مورد توضیحات بیشتری بزارین

   • با سپاس از بازدید شما از سایت یوزآل . چشم در مقالات بعدی به این موضوع بیشتر میپردازیم